Креація вартості інтелектуальним капіталом підприємства як сфера формування конкурентних переваг

Ольга Миколаївна Собко

Анотація


Вступ. Досліджено методичні підходи до оцінки інтелектуального капіталу в теорії креації вартості підприємства. Доведено здатність інтелектуального капіталу до креації інтелектуальної доданої вартості підприємницькими структурами, що підвищує їх конкурентоспроможність. Проаналізовано переваги та недоліки від застосування на рівні приватних підприємств оціночної методики інтелектуальної доданої вартості. Визначено вектори формування вартісних конкурентних переваг у підприємницькому секторі Тернопільщини, що активізує розвиток регіону. Обґрунтовано доцільність використання вартісних конкурентних переваг підприємницьких структур для визначення регіональної спеціалізації, що є основним напрямом забезпечення локального розвитку.
Метою дослідження є новелізація векторів формування конкурентних переваг, які виникають у процесі креації вартості інтелектуального капіталу, а також економічне обґрунтування її поширення в межах підприємницького сектору молочної індустрії Тернопільщини.
Метод (методологія). У процесі дослідження для обґрунтованості положень, наведених у статті, використано комплекс загальнонаукових і спеціальних методів, зокрема: історико-логічний – при дослідженні теоретико-методичних підходів у теорії креації вартості підприємства, зокрема оцінки впливу інтелектуального капіталу; аналізу і синтезу – для зіставлення оціночних підходів до обрахунку величини показника доданої вартості; трактування поняття інтелектуальної доданої вартості, розрахунку коефіцієнтів використання людського, фінансового та структурного капіталів; порівняння і групування – для систематизації показників, застосованих для розрахунку величини доданої вартості приватного підприємства; графічний метод – для наочного представлення динаміки інтелектуальної доданої вартості, ефективності використання людського, фінансового та структурного капіталів приватного підприємства; абстрактно-логічний – для теоретичного узагальнення і формулювання висновків щодо резервів новелізації конкурентних переваг на основі креації вартості інтелектуального капіталу підприємства.
Результати. Виявлено переваги та недоліки застосування методики оцінки інтелектуального капіталу та його впливу на інтелектуальну додану вартість підприємницьких структур. Визначено резерви збільшення інтелектуальної доданої вартості приватного підприємства, що функціонує в молокопереробній галузі. Встановлено можливі сфери застосування окремих підходів у методиці інтелектуальної доданої вартості. Подано вектори новелізації конкурентних переваг для молокопереробного приватного підприємства, які можуть бути забезпечені в межах поліпшення функціонування фінансового та структурного інтелектуального капіталів.

Ключові слова


вартісні конкурентні переваги; інтелектуальний капітал; інтелектуальна додана вартість; креація вартості підприємства; структурний капітал; людський капітал

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Науковий журнал "Український журнал прикладної економіки"

ISSN 2518-1742 (Online)

ISSN 2415-8453 (Print)